Ve čtvrtek 8. 12. 2016 se žáci 1. - 5. tříd zúčastnili exkurze do Valašského muzea v přírodě  v Rožnově pod Radhoštěm. Program se jmenoval Vánoce na dědině.

S průvodkyní  jsme se vydali na vánoční putování dědinou od jedné chalupy ke druhé, v každé nás vždy čekalo nějaké překvapení.

V první chalupě nás přivítaly ženy, které spřádaly vlnu na kolovratech a řezbář vyřezávající betlém. Z druhé se linula vůně pečených perníčků a děti velmi zajímalo jejich zdobení. Další zastavení bylo při pečení mikulášských figurek z kynutého těsta a ochutnávka pečené vánočky. Při putování dědinou jsme se seznamovali se zvyky a tradicemi našich předků.

Zajímavé bylo odlévání tvarů z olova, které věští budoucnost, a lodičky ze skořápek ořechů plujících  po vodě a ukazujících směr dalšího života. Dědinou chodil Mikuláš s čerty, kteří nás vyplatili metlou. Děti zazpívaly koledu a dostaly křížaly.

Navštívili jsme i kovárnu, kde jsme se dozvěděli o práci kovářů a mohli si na památku zakoupit podkovu.

Velmi poučná byla návštěva staré školy. Pan řídící předvedl žákům, jak se dříve ve škole trestali nezbední žáci, a za doprovodu houslí jsme si zazpívali koledu.

V další chalupě nás čekalo překvapení v podobě výroby svíček a pečení vánočních oplatek, které se mazaly medem nebo česnekem. V posledním stavení na nás čekal bylinkový čaj a upečený perník. Všichni jsme si užívali klidnou atmosféru, popíjeli jsme čaj a poslouchali povídání o Štědrém dnu a štědrovečerní večeři. Na závěr jsme si zazpívali koledu a vydali se na cestu domů.

Děti měly možnost se seznámit se starými zvyky a tradicemi a mohou je srovnávat s dnešní dobou.

Autor: Bohumila Kocurková, 15.12.2016