Na vsetínském zámku

V průběhu měsíce dubna navštívil celý náš první stupeň zámek Vsetín, abychom si přiblížili velikonoční svátky.

Viděli jsme krásnou výstavu Kraslice a drátenictví, kde její první část byla věnována tradičním batikovaným kraslicím z Vizovic a okolí. K vidění byly více než dvě stovky těchto malovaných vajíček slepičích, husích, a dokonce i vejce pštrosí. V další části výstavy jsme se setkali s desítkami kraslic, ovšem zdobených drátem. Právě drát byl doménou druhé výstavní síně. Vše bylo doplněno o drátěné předměty ze sbírek vsetínského muzea.

Potom si děti v tvůrčí dílně s paní Fohlerovou vyprávěly o velikonočních zvycích spojených s příchodem jara a Velikonocemi na Valašsku. Ty starší si samy mohly zkusit vyrobit drátěné vajíčko, ty menší ho dostaly, jen si ho zdobily korálky. Všechny práce velice bavila a moc se jim to povedlo.

Ale to nebylo všechno. Ještě jsme absolvovali zajímavý lektorský program Ze života hmyzu, který upevňuje a rozvíjí znalosti učiva prvouky a přírodovědy. Dětem byli představeni běžní, ohrožení, užiteční i škodliví hmyzí zástupci. Program byl doplněn krátkým filmem a didaktickou zábavnou hrou.
Na závěr čekalo na děti překvapení v podobě výstupu na zámeckou věž. Protože bylo pěkné počasí, bezmála 60 metrů vysoká věž nám poskytla nádherný rozhled na město i okolní kopečky.

Bylo to velmi příjemně prožité dopoledne. Domů se děti vracely s úsměvem na rtech, plny dojmů a zážitků.

Autor: Helena Trlicová, 25.04.2019