Čisté ruce

Ve čtvrtek 8.3.2018 proběhla na naší škole akce s názvem ČISTÉ RUCE.

Děti na prvním stupni ve třídách postupně navštívila epidemiologická sestra Vsetínské nemocnice, paní Ľubica Srbová.

S dětmi si povídala o tom, proč je důležité udržovat ruce v čistotě, kdy je nutné si ruce umýt a jaké choroby se šíří, když si lidé ruce nemyjí.

Nejzajímavější byl pro všechny žáky test čistoty. Na ruce si musely děti rozetřít speciální gel. Potom postupně přistupovaly ke speciální UV lampě, pod kterou ruce vkládaly. Paní Srbová jim ukazovala, na která místa zapomněly nebo je chválila, když si dokázaly ruce správně očistit.

Zjistili jsme, že nejvíce si děti zapomínají očistit palce, hřbety rukou a bříška prstů.

Na závěr si všichni ve třídách vyzkoušeli správnou techniku mytí rukou a připomněli si, kdy je nutné umýt si ruce.

• před jídlem
  • po použití toalety
  • při znečištění rukou
  • po hlazení domácího mazlíčka
  • po podání ruky cizímu člověku
  • po kontaktu s penězi
  • po kýchnutí, zakašlání, smrkání
  • po vynesení odpadků
  • po příchodu z venku

Ve všech třídách mají děti vedle umyvadel vyvěšený správný postup mytí rukou.

Autor: Radka Jarošková, 14.03.2018